فلفل نبین چه ریزه – قسمت ششم – چند برنامه ریاضی

سلام. در این قسمت مانور بیشتری روی بخش ریاضی اکسل  می‌دیم تا در قسمت بعد از این توابع استفاده کنیم. با نوشتن برنامه‌ی آخر با نمونه‌ی کوچکی از کاربرد ارجاع به خود در متحرک سازی آشنا می‌شوید.

در این قسمت برنامه های زیر را می‌نویسیم:
-:: مثلث خیام-پاسکال
-:: سری فیبوناچی
:: سری اعداد طبیعی
-:: پیدا کردن اعداد زوج،فرد و اول
-:: نمودار سینوسی متحرک
همچنین از قابلیت فیلتر کردن استفاده می‌کنید.

(1) اولین برنامه، واضح و ساده ترین آنهاست. برای بدست آوردن لیست اعداد طبیعی، در یک خانه عدد 1 و در خانه‌ی زیری حاصل جمع خانه‌ی بالایی اش و یک را بنویسید و این فرمول را گسترش دهید.

مثلث خیام پاسکال (2) خب حالا مثلث خیام-پاسکال رو درست می‌کنیم. تنها فرق کوچکی که داره اینه که این مثلث برای راحتی، قائم الزّاویه هستش. در سلول A1 عدد 1 و در خانه های زیری هم همین عدد را بنویسید. در سلول B2 فرمول حاصل جمع سلول شمالی(B1) و  سلول شمال غرب(A1) را بنویسید و آن را به پایین و راست گسترش دهید. با سفید رنگ کردن 0 ها (با Conditional Formatting) می‌توانید مثلث را واضح تر ببینید.

(3) کمتر کسی هست که با سری فیبو ناچی آشنا نباشد. این سری از 1 شروع می‌شود و هر عدد با عدد قبلی جمع می‌شود. بدین تریب اعداد به این صورت حاصل می‌شوند 1 1 2 3 5 8 13 …

برای این کار:
» به سلول B3 بروید و در آن عدد 1 را بنویسید.
» در سلول C3 فرمول حاصل جمع B3 و A3 را نوشته و این سلول را تا هرجا که می‌خواهید ادامه دهید(بکشید، کپی کنید، گسترش دهید).

(4پیدا کردن اعداد زوج، فرد و اول:

برای جدا کردن اعداد زوج از بین لیست اعداد طبیعی، ابتدا لیست اعداد طبیعی را با برنامه‌ی 1  بنویسید. بعد در ستون سمت راست بنویسید:

=if(mod(WEST;2)=0;WEST;0)

برای جدا کردن اعداد فرد، در شرط عبارت بالا، بجای =0، =1 یا <>0 بنویسید.
نکته: تابع modباقیمانده تقسیم آرگومان اول به دوم را برمی‌گرداند.

بعد از این فرمول نویسی، بایدکاری کنید که اعداد 0، نمایش داده نشوند. برای این کار، ستونی که در آن فرمول نوشته اید را انتخاب، از برگه‌ی Data روی Filter کلیک کنید. با این کار، در بالاترین سلول ستون علامت ظاهر می‌شود. روی آن کلیک کنید، در لیست باز شده، تیک کنار 0 رو بردارید.

کار بر روی اعداد اول کمی فرق دارد. اول یک ستون عمودی و یک ستون افقی از اعداد طبیعی درست کنید(شبیه جدول ضرب) و برای ستون افق نام x و برای عمودی y بگذارید(—> نام گذاری خانه ها).
در بین آنها باید فرمول باقیمانده yبهx را بنویسید. عددی اول است اگر و تنها اگر بر هر‌ی اعداد تقسیم شود، باقیمانده دارد(هرعددی بجز خودش). پس باید فرمول زیر را بین سطر و ستون کپی کنید:

=IF(x=y;1;MOD(y;x))

تا اینجا کار راحت بود، بقیه کار هم راحت است. در یک ستون کنار جدول، باید چک کنید که هیچ 0 ای در سطر روبرو نباشد پس با توجه به این که در منطق کامپیوتر، هر عدد غیر 0، 1 در نظر گرفته می‌شود، می‌توان سطر را AND کرد پس این فرمول را بنویسید:

=IF(AND(B2:X2);A2;0)

قسمت های Bold بستگی به این دارد که جدولتان را کجای صفحه درست کرده اید.(در جدول از Contitional Formatting استفاده کنید شکل خیلی قشنگی می‌بینید)

(5) برای کشیدن نمودار سینوسی، باید مشابه همان لیست اعداد طبیعی  عمل کنید با این تفاوت که بجای این که هر سلول 1 واحد از سلول بالایی بیشتر باشد، برابر سلول بالایی + 0.1 باشد تا نمودار بهتری داشته باشیم. برای این که نمودار متحرک شود باید از دوره گردش استفاده کنید به نحوی که به هربار تغییر صفحه، به خانه‌ی اولی، 0.1 اضافه شود.

بعد از درست کردن این لیست، متناظر با اعداد لیست در ستون سمت راست آنها، فرمول زیر را نوشته، آن را ادامه دهید و برای آن یک نمودار خطی بکشید. روی یک خانه خالی کلیک کنید و به سرعت دکمه Delete را پشت سر هم بزنید.(آن را نگه ندارید تا بتواید حرکت را ببینید)

=sin(WEST)

دانلود نمونه

در قسمت های بعدی: رفتار شناسی توابع

این متن رو خیلی وقت پیش نوشتم. به علت سوختن مادر برد لپ تاپ فیلتر شدن ورد پرس خرابی اینترنت و… تقریبا بعد از یک سال این را می‌فرستم. قسمت های بعدی فلفل نبین چه ریزه هم نوشته شده که به تدریج فرستاده خواهند شد. با این سرعت اینترنت متاسفانه فایل نمونه را نتوانستم چک کنم که بالاگذاری شده یا نه. اگر خراب بود لطفا به من اطلاع دهید. با تشکر.

موفق باشید

, , , , ,

  1. بیان دیدگاه

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: